Zasloni in modra svetloba

 

Kako lahko zaščitimo svoje oči v dobi digitalnih naprav?

Ali modra svetloba monitorjev škoduje našim očem? Koliko časa pred zasloni je dovolj? To je danes znana tema vsem staršem in skrbnikom otrok. Vsi smo preveč seznanjeni z lastno uporabo pametnih telefonov, tablic in drugih digitalnih naprav.

Izzivi za naše oči

Mnogi starši se sprašujejo: »Ali je varno, da se moj dojenček ali malček igra z mojim mobilnim telefonom?« Otroci in najstniki še posebej potrebujejo našo podporo pri odgovorni uporabi digitalnih naprav in »pametni« uporabi pametnega telefona. Starši so pogosto presenečeni, ko izvedo, koliko ur njihovi otroci preživijo na spletu. Vendar je splošno znano, da razširjena in pogosta uporaba digitalnih medijev še vedno vztrajno narašča. Tudi naši najmlajši otroci se želijo igrati z mobilnimi telefoni, saj jih fascinirajo njihove gibljive slike. Hkrati mnogi med nami preživljamo manj časa na prostem in zmanjšujemo izpostavljenost sončni svetlobi.

Vse pogostejše težave z očmi in vidom, povezane z delom, se pogosto imenujejo »sindrom računalniškega vida« (SRA) ali »digitalna obremenitev oči«. Mnogi med nami ure in ure strmimo v računalniški zaslon. To vodi do utrujenosti oči, suhih oči in zamegljenega vida. In ko končno gremo ven na sončno svetlobo, so naše oči nagnjene k nepričakovanemu in prekomernemu solzenju.

Manjši zasloni na tablicah in pametnih telefonih: Pametne telefone uporabljamo ves dan, med in po urah dela za računalnikom. Besede, slike in simboli na prenosnih digitalnih napravah so zelo majhni v primerjavi s tistimi na namiznih monitorjih. Običajno hitro pomikanje, tapkanje in drsenje po teh slikah poslabša obstoječe simptome sindroma računalniškega vida. Skupni čas, ki ga ljudje preživimo pred zasloni, se vedno bolj podaljšuje.

Zdravniki svarijo pred pretiranim časom pred zasloni in pomanjkanjem izpostavljenosti dnevni svetlobi: Neželeni učinki so povezani z dolgotrajno, vsakodnevno uporabo elektronskih medijev, zlasti v mladosti.

Povečanje kratkovidnosti, zlasti v industrializiranih državah: Okoljski dejavniki in spremembe v človeškem vedenju so bili opredeljeni kot vzrok za povečano kratkovidnost (miopijo), zlasti v industrializiranih državah. Mnogi otroci in najstniki svojega prostega časa ne preživljajo več na prostem pod soncem, temveč pred računalniki, pametnimi telefoni in tablicami, in to že zgodaj zjutraj.

 

Koliko časa pred zasloni je dovolj?

Priporočila za otroke

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je razglasila naraščajočo pojavnost kratkovidnosti za globalni zdravstveni problem.

Medtem ko je bila kratkovidnost prej obravnavana zgolj kot nelagodje, je danes prepoznana kot očesna napaka, ki lahko povzroči okvaro vida.

Kratkovidnost (imenovana tudi kratkovidnost) se običajno razvije v otroštvu in adolescenci, ker oko raste šele v tej življenjski fazi. Vzroki za kratkovidnost, ki se pojavi, če je zrklo predolgo ali če je roženica preveč ukrivljena, so bili dolgo časa skrivnost. Znanstveniki so dolga leta lahko dokazovali le povezavo med dednimi predispozicijami in okoljskimi dejavniki. Opazili so tudi pogostejše primere kratkovidnosti pri ljudeh z višjo stopnjo izobrazbe. To kaže na možnost, da lahko dolgotrajno osredotočanje na bližnje predmete, kot so knjige, prav tako povzroči kratkovidnost.

Sum na pomanjkanje svetlobe

Še vedno ni dovolj podatkov, ki bi dokazovali, da je dolgotrajna uporaba pametnih telefonov škodljiva za naše oči. Vendar pa oftalmologi domnevajo, da obstaja povezava med vse večjo uporabo pametnih telefonov in računalnikov ter negativnim vplivom na naše oči. Izpostavljenost naravni dnevni svetlobi velja za pomemben zaščitni dejavnik pred kratkovidnostjo.

Kaj lahko storim za zaščito otrokovih oči?

V skladu z izjavo Nemškega oftalmološkega društva (DOG) iz septembra 2018 uporaba osebnih računalnikov, pametnih telefonov ali tablic sploh ni primerna za otroke, mlajše od 3 let. Za otroke, stare od 4 do 6 let, je dovoljen največ 30 minut pred zaslonom na dan. Pametnih telefonov in tablic se ne sme uporabljati kot »varuške«. Če jih otroci uporabljajo, jih je idealno uporabljati skupaj s skrbniki. Digitalne naprave ne smejo nadomestiti skupnega branja ali gledanja slikanic. Predšolski otroci bi morali najprej imeti možnost raziskati resnično življenje, preden se obrnejo na zaslone. In ko to storijo, je treba med uporabo vzdrževati minimalno razdaljo 30 cm med očmi in pametnim telefonom.

Poleg tega Nemško oftalmološko društvo (DOG) svetuje, da se gledanje digitalnih medijev za otroke osnovnošolske starosti omeji na eno uro na dan. Od 10. leta starosti dalje se priporoča največ dve uri pred zaslonom na dan. Mlajši otroci predšolske in nižje osnovnošolske starosti običajno uporabljajo digitalne naprave, ki pripadajo staršem ali skrbnikom; starejši otroci in najstniki imajo običajno svoje digitalne naprave. V vsakem primeru bi morala veljati jasna pravila glede njihove uporabe, ki lahko vključujejo tudi omejevanje in spremljanje časa pred zaslonom s pomočjo aplikacije. Eno do dve uri pred spanjem pa se elektronski mediji sploh ne smejo uporabljati.

 

Digitalne naprave: nasveti za družine

  • Omejujte čas, ki ga otroci preživijo pred zasloni.
  • Otroci, mlajši od treh let, sploh ne bi smeli uporabljati elektronskih medijev.
  • Digitalne naprave je treba držati vsaj 30 do 40 cm stran od oči.
  • Po vsaki uri uporabe zaslona si vzemite odmor.
  • Med daljšimi sejami glejte v daljavo vsakih deset minut.
  • Pri delu z daljšimi dokumenti uporabljajte večje zaslone.
  • Čim več gibajte oči; poskušajte ne strmeti v računalniški zaslon.
  • Pogosto mežikajte, da vlažite oči.
  • Za sprostitev vidnega živca poglejte v daljavo.
  • Otroci in najstniki bi morali preživeti več časa na prostem pri dnevni svetlobi – če je le mogoče, vsaj dve uri na dan.

Dodaj odgovor

PREJMITE 15 % POPUST in se prijavite na naše e-novice
Prijavite se zdaj in prejmite 15% popust ob prvem nakupu. Ne zamudite te priložnosti in razvajajte svojo kožo z naravnimi izdelki.
Za še več vsebin nas lahko spremljate na družbenih omrežjih
PRIJAVITE SE
Strinjam se s pogoji
Ne hvala